Myszka do laptopa

mysz bezprzewodowa

Mysz do laptopa Logitech G502 Proteus Core.
Myszka komputerowa Logitech G502 Proteus Core do zaawansowanych zadań.
Myszka już od wielu lat jest nieodzownym elementem zestawów komputerowych. Służy jako narzędzie interakcji, które znacząco ułatwia korzystanie z edytorów tekstu, programów graficznych i różnego rodzaju gier komputerowych. Na rynku dostępnych jest wiele myszek o różnych kształtach i gabarytach. Różnią się one także materiałem, z jakiego zostały wykonane oraz zaimplementowaną technologią.

Użytkownicy komputerów osobistych korzystają z myszki tak często, że jej kupno traktują jako spontaniczną czynność, która nie wymaga rozeznania rynku i dobrania produktu do swoich indywidualnych potrzeb. Tymczasem, optymalnie dobrana mysz zwiększa komfort użytkowania, bez względu na to, czy ktoś projektuje logotyp w programie graficznym, czy też namiętnie gra w strategie czasu rzeczywistego.

Mysz przewodowa czy bezprzewodowa? Wszystko zależy od priorytetów użytkownika

Dylematem, przed którym stoją osoby pragnące nabyć nową mysz, jest wybór myszki przewodowej lub bezprzewodowej. Oba rozwiązania charakteryzują się jasno kreślonymi walorami i niedogodnościami. W przypadku peryferiów przeznaczonych dla graczy lepiej sprawdzają się myszki przewodowe. Powód takiego stanu rzeczy jest niezwykle pragmatyczny. Myszki przewodowe odznaczają się bowiem wyjątkowo niskim czasem „input lag”. Wspomniane pojęcie oznacza bardzo krótkie, z trudem odczuwalne opóźnienie pomiędzy ruchem myszki a zmianą położenia kursora. O ile podczas pracy ze zwykłym edytorem tekstu rzeczona niedogodność nie odgrywa większego znaczenia, to w przypadku dynamicznych potyczek rozgrywanych w grach FPS tudzież MMORPG jest ona prawdziwym przekleństwem gracza i źródłem dużego stresu.

Myszki przewodowe do laptopa RANKING

TOP Myszki przewodowe do laptopa Producent Cena
1Genius MicroTravelerCena
2LogiLink ID0090Cena
Jaka mysz przewodowa do laptopa?

=> Myszy przewodowe do laptopa <=

Z drugiej jednak strony, myszki, które korzystają z dobrodziejstw łączności bezprzewodowej, mają ogromne zalety. Dla graczy szczególne znaczenie będzie miała zwykła wygoda i brak plączącego się po biurku kabla, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać porządek wśród wielu różnych przedmiotów, które część osób ma zwyczaj stawiać w pobliżu komputera. Najbardziej popularnymi technologiami łączności bezprzewodowej jest technologia przesyłu radiowego przy użyciu dedykowanego odbiornika oraz technika Bluetooth. Łączność radiowa jest bardziej rozpowszechniona, najczęściej wykorzystuje odbiornik, który przetwarza sygnał z częstotliwością 2,4 GHz. Niektóre dostępne na rynku rozwiązania umożliwiają podłączenie aż kilku urządzeń do jednego odbiornika. Mimo niezaprzeczalnych atutów technologia przesyłu radiowego ma bardzo poważną wadę. Jeśli posiadamy w domu wiele urządzeń wykorzystujących łączność radiową lub zintegrowanych z siecią Wi-Fi, istnieje prawdopodobieństwo wzajemnych zakłóceń. Wspomnianego problemu nie implikuje technologia bluetooth, która nie wymaga podłączania do portu USB dodatkowego odbiornika. Jest ona niestety wykorzystywana w mniejszej skali. Myszy komputerowe, które obsługują Bluetooth, są także nieco droższe.

Myszki bezprzewodowe do laptopa RANKING

TOP Myszki bezprzewodowe do laptopa Producent Cena
1Genius MicroTravelerCena
2LogiLink ID0090Cena
Jaka myszka do laptopa bezprzewodowa?

=> Myszy bezprzewodowe do laptopa <=

Na potrzeby zastosowań biurowych wystarczy nam w zupełności myszka do laptopa dysponująca rozdzielczością do 1200-1600 dpi. W pracy ważna jest przede wszystkim sama funkcjonalność sprzętu w postaci odpowiedniego wyprofilowania czy też podstawowe przyciski nawigujące. Wybierając myszkę bezprzewodową zwracajmy uwagę na jej zasięg, do uniwersalnego wykorzystania (gdy mysz służy nam zarówno do gier, jak i okazjonalnego grania) warto wybierać modele dysponujące rozdzielczością powyżej 1600 dpi. Gracze natomiast powinni interesować się poziomami powyżej 2000 dpi rozdzielczości, istotnym parametrem jest ponadto dla nich czas reakcji – ważne, by ta wartość nie wynosiła powyżej 2 ms. Dużą dokładność sterowania zapewni sensor laserowy, co w połączeniu z wygodnym wyprofilowaniem, dodatkowymi przyciskami, szybką regulacją jej czułości bez konieczności przerywania zadania, łącznie z możliwością zapisania bieżących ustawień, oraz materiałami antypoślizgowymi zapewni wygodę rozgrywki. Myszy z najwyższej półki to prawdziwy high-tech i rarytas dla pasjonatów – są to produkcje dysponujące m.in. sensorami laserowymi powyżej 2500 dpi rozdzielczości, wysokim próbkowaniem rzędu 1000 Hz, pamięcią wbudowaną dla zapisywanych ustawień, teflonowymi ślizgaczami, sygnalizatorem czułości.

Decydując się na mysz z bluetooth musimy liczyć się z faktem, że tego typu konstrukcje dysponują zazwyczaj gorszymi osiągami oraz stosunkowo niewielkim polem manewru (obecna oferta jest dość uboga). Podobne zastrzeżenia można mieć do konstrukcji bezprzewodowych na Wi-Fi, choć trzeba przyznać, że wybór w tym sektorze jest nieco pokaźniejszy. Przy wyborze konkretnej myszki bezprzewodowej powinniśmy zawracać ponadto uwagę na średni czas działania na baterii, najlepszą pomocą będą tutaj opinie innych użytkowników na forach, blogach itp. Oczywiście do naszej myszy powinniśmy dopasować baterie odpowiednich rozmiarów – pomocna będzie specyfikacja techniczna i parametrowa wybranej konstrukcji.

Jaka myszka do laptopa na bluetooth?

=> Myszy do laptopa na bluetooth <=

Jaka mysz do laptopa na PS/2?

=> Myszy do laptopa na PS/2 <=

Jaka mysz do laptopa na USB?

=> Myszy do laptopa na USB <=

Interesujące dodatkowe technologie:

 • działanie myszy prawie na dowolnej powierzchni – BlueTrack, zastosowana w konstrukcjach Microsoftu, oraz Darkfield w Logitechach – działa również na szkle,
 • Advanced 2.4 GHz Wireless – wysoka jakość połączenia zaproponowana przez Logitech, zbliża się parametrami do łączności przewodowej,
 • Hyper-Fast Scrolling – superszybkie scrollowanie, zaproponowane również przez Logitecha,
 • zastosowanie pamięci wewnętrznej celem zapisywania makr oraz ustawień, dzięki czemu można z nich korzystać nie instalując sterowników,
 • ślizgacze wykonane z teflonu, zapewniające odpowiednią śliskość,
 • podświetlane przyciski.

Sposób trzymania dłoni ma wpływ na doświadczenie podczas rozgrywki

Ze względu na sposób trzymania dłoni na myszy wyróżniamy trzy kategorie myszy do laptopa: Palm Grip, Claw Grip oraz Fingertip Grip. W przypadku Palm Grip gracz obejmuje myszkę całą powierzchnią swojej dłoni. Jest to najbardziej wygodne i najczęściej stosowane rozwiązanie. Myszkami rekomendowanymi do takiego rodzaju chwytu są na przykład SteelSeries Rival oraz niektóre myszki z linii Zowie firmy BenQ. Chwyt Claw Grip polega, jak sugeruje nazwa, na takim umieszczeniu palców, że stykają się one z myszą jedynie opuszkami. Rzeczony sposób trzymania umożliwia natychmiastową reakcję podczas rozgrywki, choć trzeba podkreślić, że chwyt ten mocno forsuje nadgarstek. Ostatni typ chwytu, mianowicie Fingertrip Grip, jest opcją pośrednią. Dłoń jest lekko oddalona od myszy, natomiast przyciski wciska się końcówkami palców. Niestety, także ta technika jest męcząca w przypadku dłuższej rozgrywki. W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się myszki do laptopa o niewielkich rozmiarach, jak na przykład Roccat Savu, które zaleca się graczom preferującym ten sposób trzymania myszy.

Myszki do laptopa, laserowe RANKING

TOP Myszki do laptopa, laserowe Producent Cena
1Lenovo ThinkPad Laser czarna (0A36407)Cena
2Lenovo Laser Professional Wireless czarna (4X30H56886)Cena
3Lenovo Laser Wireless Mouse (0A36188)Cena
4Rapoo 3920PCena
Jaka myszka do laptopa laserowa?

=> Myszy do laptopa, laserowe <=

Myszki do laptopa, optyczne RANKING

TOP Myszki do laptopa, optyczne Producent Cena
1Microsoft Wireless Mobile Mouse 3500 (GMF-00042)Cena
2Logitech T630 (910-003836)Cena
3Microsoft Sculpt Mobile Mouse (43U-00003)Cena
4Logitech M325 srebrna (910-002334)Cena
Jaka myszka do laptopa optyczna?

=> Myszy do laptopa, optyczne <=

Znani producenci myszek do laptopa:
Logitech, Esperanza, Lenovo, Apple, Microsoft, Rapoo, Vakoss, A4Tech, Hama, ModeCom, HP, Razer, Genius, Steel Series, Media-Tech, Gembird, Tracer, ART.

4 Replies to “Myszka do laptopa”

 1. Za oceanem za bardzo dobry stosunek ceny do jakości wyróżniany jest często Logitech MX Anywhere 2

  Specyfikacja:
  DPI: 1600
  Interfejs: Bluetooth, bezprzewodowy 2.4GHz
  Przyciski: 6
  Ergonomia: praworęczna
  Cechy: Przewijanie, Logitech Darkfield Laser Tracking, Unifying receiver, technologia Easy-Switch, funkcja gestów

  Bateria wytrzymuje na jednym ładowaniu nawet do 60 dni.

 2. Nie rozumiem fenomenu tych myszek za 100zł lub więcej. Ja korzystam ze zwykłej myszki za 30zł i szczerze mówiąc nie widzę praktycznie żadnej róznicy (bo korzystałem również z tych droższych) . No, ale jak kto woli… może inni widzą różnice 😛 Sam artykuł wydaje się być w porządku, ale wybór myszki to kwestia indywidualna… moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak „najlepsza myszka” . Pozdrawiam

 3. Zgadzam się z tym, że do gier lepsza jest myszka przewodowa. Niektóre bezprzewodowe mają troszeczkę opóźnioną reakcję, która w grach jest niezwykle ważna. Osobiście korzystam z modelu 4World i śmiało mogę go polecić, solidny sprzęt działający bez zarzutów.

 4. Wow… nie wiedziałem o czymś takim jak kategorie myszek, myślałem, że wszystkie są mniej więcej takie same 😀 Bardzo rozbudowany i ciekawy artykuł! Zamawiam jeszcze dziś myszkę od Microsofta! Wygląda solidnie i ma dużo pozytywnych opinii, więc biorę ją 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *