Myszka optyczna

Jaka mysz optyczna: przewodowa czy bezprzewodowa?

Jaka mysz optyczna: przewodowa czy bezprzewodowa?Czy ktokolwiek wyobraża sobie funkcjonowanie w środowisku komputerowym bez odpowiedniej myszki? Niegdyś wszystkie myszki w zasadzie były dokładnie takie same, w dodatku ich precyzja w operowaniu bez odpowiedniego podłoża pozostawiała wiele do życzenia, co dotyczy przede wszystkim myszek kulkowych. Tego rodzaju myszki relatywnie często się zacinały, wymagały sporo zachodu przy czyszczeniu, a i tak niezbyt dobrze radziły sobie na dłuższą metę.

Pojawienie się pierwszych myszek optycznych to był prawdziwy strzał w dziesiątkę. Gdy ta nowość zaskoczyła, gdy ludzie odkryli uroki użytkowania myszki optycznej – nie było już odwrotu. Na jaką myszkę optyczną więc się zdecydować? Na co więc zwrócić uwagę? Czym się kierować?

Wybierz myszkę optyczną dla siebie

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej myszy? Najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie – potrzebujemy myszki z ogonkiem czy bez? Innymi słowy – bezprzewodową czy przewodową? Przyjrzyjmy im się bliżej.

Myszki bezprzewodowe posiadają wiele zalet – są wygodne, żaden kabel nie plącze się po biurku i nie przeszkadza, dzięki takiej myszce można też obsługiwać komputer z dość sporej odległości – na przykład siedząc wygodnie na kanapie. Dwa najpopularniejsze rodzaje łączności bezprzewodowej takiej myszki to bluetooth oraz łączność radiowa. Choć wspomnieć należy, że pierwsza ta opcja dotyczy raczej myszek z wyższej półki. Jeżeli zaś chodzi o wady takiej myszki bezprzewodowej – czasami łączność radiowa (ta powszechniej spotykana w myszkach) może mieć zakłócenia i zwyczajnie rwać się. Poza tym trzeba też pamiętać o regularnym ładowaniu myszki i zawsze należy mieć w zapasie odpowiednie baterie.

Myszki optyczne, przewodowe RANKING

TOP Myszki optyczne, przewodowe Producent Cena
1Logitech Hyperion Fury G402 czarna (910-004067)Cena
Jaka myszka optyczna przewodowa?

=> Myszki optyczne, przewodowe <=

Myszka przewodowa statystycznie rzecz ujmując nadal jest tą popularniejszą z myszek. Odpadają praktycznie wszystkie problemy, które znają użytkownicy myszek bezprzewodowych. Jeżeli chodzi o sam kabel – obecnie częściej są używane myszki na usb, w produkcji są też myszki z portem komunikacyjnym ps/2 – choć one już powoli zostają wypierane przez wygodniejsze i bardziej uniwersalne myszki.

Myszki optyczne, bezprzewodowe RANKING

TOP Myszki optyczne, bezprzewodowe Producent Cena
1Logitech MX Master 2S (910-005141)Cena
2A4Tech Bloody R80 czarna (A4TMYS45385)Cena
3A4Tech Bloody R30 (A4TMYS45386)Cena
4Microsoft Sculpt Comfort czarna (H3S-00001)Cena
5Microsoft Sculpt Mobile Mouse (43U-00003)Cena
Jaka myszka optyczna bezprzewodowa?

=> Myszki optyczne, bezprzewodowe <=

Co jeszcze jest ważne?

Oczywiście wybór między myszką przewodową a bezprzewodową, między odpowiednią łącznością bezprzewodową czy portem komunikacyjnym to bardzo istotne rzeczy, jednak nie jedyne, które należy brać pod uwagę przy wyborze myszy idealnej. Bardzo ważna jest również (o ile nie najważniejsza) rozdzielczość myszy – wyrażana w dpi (w przypadku myszek optycznych często używa się też określenia cpi) – pojecie oznacza, ile dokładnie położeń na cal ruchu wysyła nasza myszka, czyli inaczej jaką odległość kursor przebywa na ekranie po przesunięciu urządzenia o cal. W zależności od przeznaczenia rozróżnia się umownie trzy główne grupy względem zastosowania:

    1. Dla zwyczajnych użytkowników komputerów – tutaj rozdzielczości myszy najczęściej wynoszą 800, 1000 lub 1200 dpi.

    myszki optyczne do 1200 dpi

    => Myszki optyczne do 1200 dpi <=

    2. Dla graczy – z rozdzielczościami, które wynoszą najczęściej 1600, 1800 lub 2000 dpi.

    myszki optyczne do 2000 dpi

    => Myszki optyczne do 2000 dpi <=

    3. Dla zawodowych graczy – to już myszka dla profesjonalistów, nic dziwnego, że rozdzielczości sięgają 2400, 3200, 4000, 5600 dpi.

    myszki optyczne przynajmniej 2400 dpi

    => Myszki optyczne 2400 dpi i powyżej <=

Wybór myszki zależy więc od naszych preferencji i sytuacji, w których myszka będzie używana. Warto zwrócić na to szczególną uwagę.

Mysz optyczna a laserowa

Myszki optyczne pozostają nieco tańszym wariantem w porównaniu z laserowymi modelami, jednak wiąże się to również z mniejszą precyzją podczas pracy na różnych powierzchniach. Wiąże się to z faktem, że w myszach optycznych zastosowano diody LED wysyłające sygnał odbijający się następnie od powierzchni, a za odbiór odpowiada natomiast zainstalowania kamera. Proces ten umożliwia określenie położenia myszy, które wysyłane jest do komputera.

Myszki optyczne z podświetlanymi przyciskami RANKING

TOP Myszki optyczne z podświetlanymi przyciskami Producent Cena
1Logitech G502 Hero czarny (910-005470)Cena
2Steel Series Rival 600 czarna (62446)Cena
3Steel Series Rival 650 czarna (62456)Cena
4Corsair Gaming M65 Pro czarna (CH-9300011-EU)Cena
5Razer Basilisk czarna (RZ01-02330100-R3G1)Cena
myszki optyczne

=> Myszki optyczne, podświetlane przyciski <=

3 Replies to “Myszka optyczna”

  1. Niektórym może się wydawać, że to tylko myszka i że, każda jest taka sama, a jest to nieprawda. Między myszką za 20zł, a 70zł jest wyczuwalna różnica. Jeśli ktoś lubi komfort w trakcie grania lub pracy przy kompie to polecam zainwestować trochę więcej kasy. Ja osobiście korzystam z myszki Modecom – petarda 😉

  2. Świetny artykuł i rankingi! Naprawdę sympatycznie się to czyta i łatwo znaleźć coś dla siebie 🙂 Ja osobiście zastanawiam się między Keep Out’em, a Sharkoon’em z rankingu na samym dole. Bardzo podoba mi się design obu myszek 🙂

  3. Posiadam myszkę o rozdzielczości 2400 i przyznam, że jest kozacka! Trochę za nią zapłaciłem, ale było warto. Wygoda użytkowania (szczególnie w trakcie grania) jest genialna. Dlatego jeśli ktoś lubi sobie pograć w gry to warto zainwestować w taką myszkę, natomiast jeśli ktoś używa myszkę tylko do przeglądania internetu wystarczy mu najzwyklejsza myszka za 20zł 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *